Veteranul Paul Helcioiu, liderul marcatorilor la Nike 3×3 Challenge. Vezi topul marcatorilor, pe categorii

Paul Helcioiu, fostul conducător de joc al naționalei României, a fost cel mai bun marcator al turneului Nike 3×3 Challenge, totalizând 46 de puncte în 4 meciuri, cu 18 reușite din spatele semicercului.

Helciou a evoluat la categoria Plus 35 de ani, iar echipa sa, Babylon BP a cedat în finală în fața celor de la Bob’s Squad Leii, scor 16-19. Leii au fost conduși în teren de Bogdan Amăriucăi, care a încheiat turneul cu 33 puncte.

La Open Masculin sârbul Kiljian Nebojsa a fost principalul marcator, cu 36 de puncte (15 reușite din spatele semicercului de 2 puncte), urmat de Virgil Stănescu cu 32 de puncte. Actualul președinte al CSM Steaua EximBank a fost de neoprit sub panou, cu 25 de puncte din zona vopsită.

Echipa lui Stănescu, Autohtonii, s-a oprit în semifinale, unde a cedat în fața viitorilor campioni, Rapid București, scor final 16-18.

Top 5 marcatori turneu: 

Paul Helcioiu (Plus 35) – 46 puncte

Sami Cojocaru (U18 M) – 37 puncte

Kilijan Nebojsa (Open M)  – 36 puncte

Bogdan Amăriucăi (Plus 35) – 33 puncte

Virgil Stănescu (Open) – 32 puncte

 

La Open Feminin duelul pentru principala marcatoare s-a încheiat la egalitate, Anca Stoenescu și Ana Cuatu totalizând fiecare câte 31 de puncte.

Cel mai bun marcator la U18 a fost Sami Cojocaru cu 37 de puncte în timp ce liderii micilor baschetbaliști au fost Luca Stăncilă la Baby, 25 de puncte, respectiv Alex cu 26 de puncte.

Iată cei mai buni 10 marcatori la fiecare categorie

Open Masculin:

Rank Players Team Category Total Points
1 Kilijan, Nebojsa Ralja INTERGALACTIC open masculin 36
2 Stanescu, Virgil Autohtonii open masculin 32
3 Sandu, Bogdan Cezar Rapid Bucuresti open masculin 31
4 Constantin, Victor Autohtonii open masculin 30
5 Vujovic, Nikola Ralja INTERGALACTIC open masculin 30
6 Mainea, Stefan-Daniel BCAthletic Constanta open masculin 27
7 alexandru, burcea Remontadas open masculin 27
8 Trandafir, Adrian Cristian BCAthletic Constanta open masculin 26
9 Perunovic, Petar Ralja INTERGALACTIC open masculin 26
10 Cristian, Mainea Bucharest Littles open masculin 25

 

Open Feminin:

1 Cuatu, Ana-Maria CS Rapid Bucuresti open feminin 31
2 Anca, Stoenescu STIINTA BUCURESTI open feminin 31
3 gabriela, irimia STIINTA BUCURESTI open feminin 19
4 Ursu, Sonia STIINTA BUCURESTI open feminin 19
5 Bejan, Roxana CS Rapid Bucuresti open feminin 17
6 Mihaela, Chelariu Agro Squad open feminin 16
7 Militaru, Maria SPORTUL STUDENTESC open feminin 14
8 Alexandra, Lupusavei CS Rapid Bucuresti open feminin 13
9 Vilcinschi, Sonia Agro Squad open feminin 12
10 Casandra, Puscasu SPORTUL STUDENTESC open feminin 10

 

Plus 35 Masculin:

Rank Players Team Category Total Points
1 Paul, Helcioiu Babylon BP peste 35 masculin 46
2 Amariucai, Bogdan Bob’s Squad Leii peste 35 masculin 33
3 IONUT, SAVULESCU Bob’s Squad Leii peste 35 masculin 20
4 Moldoveanu, Cosmin Bob’s Squad Leii peste 35 masculin 20
5 Georgescu, Bogdan Dobrogea Nets peste 35 masculin 18
6 Fogoros, Ionut Babylon BP peste 35 masculin 14
7 Voicu, Calin Defenders Old Boys peste 35 masculin 13
8 Iosif, Mihai Babylon BP peste 35 masculin 11
9 Trandafir, Stelian Dobrogea Nets peste 35 masculin 8
10 Luchian, Romeo-Ciprian #championship peste 35 masculin 7

 

U18 Băieți:

Rank Players Team Category Total Points
1 cojocaru, sami Ne vrem banii inapoi sub 18 masculin 37
2 Rares, Sava Niste Necunoscuti sub 18 masculin 29
3 Mihnea, Vrabie Dihorii sub 18 masculin 28
4 Rafael Emre, Onisoara StreetParklake sub 18 masculin 28
5 Buligescu, Mihnea The Baietii sub 18 masculin 27
6 Laurentiu, Dumitrescu Acum venim sub 18 masculin 25
7 Bogdan, Grosu Acum venim sub 18 masculin 25
8 Matei, Manoliu God’s Plan sub 18 masculin 25
9 Pascal, Andrei Acum venim sub 18 masculin 24
10 Serban, Mesina Niste Necunoscuti sub 18 masculin 23

 

U14 Băieți:

Rank Players Team Category Total Points
1 , BanicaDavid AIR VLAICU sub 14 masculin 16
2 Horia-Alin, Chirita FORTIS sub 14 masculin 16
3 Anghel, David AIR VLAICU sub 14 masculin 12
4 Alexandru, Bragadireanu FORTIS sub 14 masculin 12
5 Costea, Alex AIR VLAICU sub 14 masculin 9

 

Baby:

Rank Players Team Category Total Points
1 Luca Stancila Babyleii BABY MIXT 25
2 Teodor Alex Tanasescu BabySharks1 BABY MIXT 17
3 Petru Geamanu Babyleii BABY MIXT 16
4 Andrei Ionescu BabySharks1 BABY MIXT 11
5 Stefan Bercaru Babyleii BABY MIXT 8
6 Radu Șari BabySharks2 BABY MIXT 6
7 Pop Andru BabySharks2 BABY MIXT 6
8 Mihai Georgescu BabySharks1 BABY MIXT 5
9 Alex Atanasiu BabySharks1 BABY MIXT 5
10 Matei Lucaci BabySharks2 BABY MIXT 5

 

Mini:

Rank Players Team Category Total Points
1 Bogdan Alexandru EAGLES MINI BAIETI 26
2 Vlad Stoica Lakers 3×3 MINI BAIETI 22
3 Matei Tudor EAGLES MINI BAIETI 13
4 Alex Șerban Lakers 3×3 MINI BAIETI 13
5 Amer Haidar Basketball All Stars MINI BAIETI 12
6 Petru Roșca EAGLES MINI BAIETI 10
7 Ion Barabaș EAGLES MINI BAIETI 9
8 Teodor Gheorghe Triple MINI BAIETI 7
9 Theodor Mincu Basketball All Stars MINI BAIETI 5
10 Razvan Costache Basketball All Stars MINI BAIETI 2

Related posts