Spiritul tricolorilor domină la Sport Arena Streetball

Chiar daca nu au jucat în formula tradițională, componenții naționalei de baschet 3×3 a României au ajuns, cu echipele lor actuale, în fazele superioare la ultimul turneu Sport Arena Streetball, din Băneasa Shopping City.

Și un amănunt inedit: echipele care au câștigat în ultimul an și jumătate turneele Sport Arena Streetball la categoria open au avut în componență cel puțin un jucător al naționalei care a cucerit titlul european anul trecut.

Victoria celor de la Școala Veche, cu Vasile Ștefan în echipă, campion european, alături de Bogdan Sandu, Mihai Văcărescu și Bogdan Stăncuț confirmă acest lucru.

A mai fost un singur turneu în care tricolorii nu au jucat în formula clasică, Masterul Sport Arena Streetball 2014, atunci când Cătălin Vlaicu a câștigat turneul alături de Vasile Ștefan, dar fără Bogdan Popescu și Angel Santana.

Rămâne de văzut ce va fi la turneele următoare și ce echipe se vor pregăti pentru a-și disputa supremația în acest an. Cu siguranță, turneul 2 a fost cel mai echilibrat din ultimul an și jumătate, cu multe echipe de valoare apropiată.

Un bonus aici și pentru veteranii de la Bob’s Squad care au decis să renunțe la eternele dispute de la plus 35 și au încheiat pe locul trei la open, după ce Rahova’s Finest nu s-a mai prezentat la finala mică.

Următorul turneu Sport Arena Streetball este peste doar două săptămâni, 17-19 iulie, iar înscrierile încep luni 13 iulie, de la ora 15.00, aici pe 3la3.ro.

Clasamentul primelor opt echipe la T2 (in paranteza jucatorii care au evoluat in ultimul an pentru nationala de 3×3):

EchipaMeciuri jucateMeciuri castigateMeciuri pierdutePunctajPuncte/Meci
Scoala veche (Vasile Stefan)99068167
Santana&CO (Angel Santana)98155154
Bob’s Squad-Leii87148129
Rahova”s Finest (Catalin Vlaicu)97237140
Spune Branza (Cristian Craciun)76125111
Butter in the sun76125103
Babylon7612595
The Backstabbers7612590

Citește și: