Drumul către FIBA 3×3 World Tour a început la Ploiesti

Primul turneu de baschet 3×3 marca Sport Arena Streetball din circuitul național 3×3 Superbet Tour s-a încheiat duminică seara la AFI Palace Ploiești. Echipa Școala Veche a câștigat competiția la categoria Open Masculin și a făcut un prim pas către FIBA 3×3 World Tour, calificându-se pentru finala circuitului național care va avea loc la București între 26-28 august.

Ploiești Streetball a adunat la start 74 de echipe și aproape 300 de jucători care s-au duelat pentru premii în valoare totală de 20.000 de lei, echipa învingătoare fiind răsplătită cu un cec în valoare de 1000 de euro.

“Este prima oară când joc la un turneu de baschet 3×3 în Europa și mi-a plăcut foarte mult. Au fost meciuri tari, am vazut mulți fani care înțeleg și iubesc baschetul, a fost o experiență excelentă pentru mine și cu siguranță voi mai reveni”, a declarat Jordan Coakley, de la echipa Castorii, care a încheiat pe locul doi la categoria Open.

20160522_19333270

Au fost multe meciuri pe muchie de cuțit și multă distracție. Spectatorii au avut parte de nenumărate concursuri cu premii și de un Superbet All Star Game, care a opus echipele Steaua CSM EximBank și CSM Ploiesti, plin de faze spectaculoase.

La Open feminin s-a impus Ra Devils, echipă care a avut în componență două dintre jucătoarele naționalei României de 3×3, Anca Șipoș și Andra Haas.

20160522_20023456

“3 la 3 reprezintă bucuria de a juca baschet în aer liber, de a te exprima pe teren fără constrângerile care mai apar în baschetul 5 la 5, toată lumea e relaxată, e ca o vacanță”, a spus Anca Șipoș, care vine după un sezon petrecut în Franța la Montbrison.

Componenții echipei de baschet în scaun rulant ACS Roțile Schimbării au oferit un exemplu de determinare și voință în timpul unui meci demonstrativ de baschet 3×3 iar în timpul fazelor finale ale competiției pauzele dintre meciuri au fost animate de mini-majoretele Ploiești Dancers.

20160522_17103628

In concursul Superbet 3 point shootout s-a impus veteranul Bogdan Amariucai, care a marcat in total 7 puncte dintre cele 15 posibile.

20160522_19002611

Nici cei din tribune nu au plecat acasa cu mana goala. Fanii care au venit sa urmareasca meciurile de la Ploiesti Streetball si s-au inscris la concursul 60 de secunde by Superbet au plecat acasa cu premii in valoare totala de 450 lei si au primit la inscriere un tricou din partea sponsorului acestui concurs si s-au racorit cu o sticla rece de Gatorade.

20160521_19394104

Cei mai îndemânatici baschetbaliști s-au dovedit a fi Mihai Văcărescu și Sonia Vilcinschi, care s-au impus în cele două concursuri Coolskills by Ursus Cooler și au fost premiați de către partenerul nostru cu un bax de Ursus Cooler fără alcool.

20160522_19072681

Totul s-a încheiat cu concursul Absolute free throw by Casio G-Shock – Absolute toughness. Anda Boltasu de la echipa Ra Devils a intrat in posesia premiului oferit de G-Shock – Official Timekeeper la turneele organizate de Sport Arena Streetball, care oferă de asemenea și ceasul campionilor.

20160522_20241453

Ploiești Streetball, un turneu marca Sport Arena Streetball, a fost organizat de AFI Palace Ploiești și susținut de Superbet, Gatorade, G-Shock, Ursus Cooler, Nike și Artsani.